رزین پلی وینیل استات
1394/03/18

 

رزین پلی وینیل استات

 

 رزین پلی وینیل استات

 


 پلي وينيل استات، PVA ,PVAc  یک پلیمرسنتزی لاستیکی با فرمول –[C4H6O2]-n   و وزن مولکولی 86.09 gr/mol  میباشد. این ماده در دسته پلی وینیل استرها با فرمول عمومی –[RCOOCHCH2]- قرار میگیرد. و جزء ترموپلاستها میباشد.توجه داشته باشید که پلي وينيل استات با پلی وینیل الکل که با نام مختصر  PVA نشان داده میشود، اشتباه نگردد.(برای جلوگیری ازاین اشتباه بهتر است که پلی وینیل استات باPVAc  نشان داده شود).

پلی وینیل استات در سال 1912 در آلمان توسط دکتر کیت کشف شد.در مقیاس صنعتی ، وینیل استات  از اتان و اسید استیک و یک نمک الکلی تهیه میشود. پلی وینیل استات از پلیمریزاسیون مونومرهای وینیل استات تولید میشود. درجه پلیمریزاسیون وینیل استات معمولاٌ بین 100 تا 5000 میباشد.

گروه استري پلي وينيل استات نسبت به قلیاها حساس بوده و در دراز مدت در مجاورت قلیاها پلی وینیل استات به پلی وینیل الکل و اسید استیک تجزیه میشود.در محیطهای قلیایی، ترکیب های برن(boron) مانند بوریک اسید یا بوراکس موجب میشوند که پلیمر كراس لينك شده و از تشكيل رسوب يا چسبناك شدن آن جلوگيري شود.

پلي وينيل استات به طور گسترده در صنایع چسب کاربرد دارد. به طور مثال در تولید چسب چوب ، چسب سفید، چسب نجاری و چسب پلی وینیل استات مورد مصرف قرار گیرد.به عنوان یک امولسیون در آب امولسیونهای پلی وینیل استات به عنوان چسبهای مصرفی برای مواد متخلخل به طور خاص برای چوب، کاغذ و پارچه و همچنین به عنوان تقویت کننده برای تولید سنگهای ساختمانی و متخلخل.

 

 

به طور خلاصه موارد مصرف پلي وينيل استات را میتوان به صورت زیر دسته بندی کرد:

-         به عنوان چسب چوب که با نامهای چسب سفید یا نجاری زرد هم شناخته میشود.

-         در پوششهای کاغذی به عنوان چسب سریع

-         در صحافی و صنایع کتاب به دلیل باندهای قوی و انعطاف پذیر و خاصیت غیر اسیدی آن

-         جهت تولید صنایع دستی

-         به عنوان حلال جهت تمیز کردن پلی وینیل الکل خشک شده و بسیاری از رنگهای امولسیونی

 

 

امولسیونهای پلي وينيل استات در پوششهای کاغذی ، رنگ و دیگرپوششهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. پلی وینیل استات همچنین میتواند به عنوان پوشش در بسته بندیهای پنیربرای محافظت در برابر رطوبت و کپک زدگی مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

پلي وينيل استات همچنین به عنوان ماده اولیه در تولید سایر پلیمرها نیز مصرف دارد. به طور مثال:

-         پلی وینیل الکل -[HOCHCH2]-  : پلي وينيل استات را به صورت کلی یا جزئی هیدرولیز کرده و از آن پلی وینیل الکل تهیه میکنند. این فرایند صابونی شدن برگشت پذیر و واکنش استريفیکاسیون یک اشاره قوی برای هرمان استادینگر در فرموله کردن تئوری اش برای ماکرو مولکولها بود.

-         پلی وینیل استات فتالات(PVAP): پلي وينيل استات به صورت جزئی هیدرولیز شده و سپس با اسید افتالمیک (ophthalmic acid) استری میشود.

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت رایکا شیمی می باشد
طراحی سایت : ابریشمین
Copyright©2015 raikachem.com